Оцінка якості кормів та компонентів

Оцінка якості інкубаційних яєць

Оцінка параметрів та умов вирощування птиці

Оцінка стану здоров’я птиці

Реалізація продукції

Навчання спеціалістів

Серія публікацій на тему “Впровадження системи ХАССП на птахівницьких підприємствах”.

У процесі виробництва продукції птахівництва можуть виникати різні небезпеки для забруднення кінцевої продукції. Розрізняють фізичні, хімічні, мікробіологічні небезпеки.

До фізичних небезпечних чинників відносяться можливі включення в кінцеву продукцію, внаслідок недоліків технології, різноманітні фізичні частинки з обладнання, навколишнього середовища чи з інших джерел (тверді частинки чи предмети, мікротріщини в шкаралупі яєць).

До хімічних небезпечних чинників відносяться речовини, які можуть завдати шкоди людині безпосередньо або через певний час. Також вони можуть утворитися в продукті природнім шляхом або ж внесені ззовні під час переробки (важкі метали, пестициди, мікотоксини, антибіотики, гормональні препарати, радіонукліди).

До мікробіологічних небезпечних чинників відносяться шкідливі бактерії, віруси і паразити. Біологічні небезпечні чинники часто пов'язані із сировинними матеріалами, з яких виготовляються корми для птиці (мезофільно-аеробні, факультативно-анаеробні та патогенні мікроорганізми, бактерії групи кишкових паличок).

Для виробництва продукції птахівництва потрібно організувати роботу підприємства таким чином, щоб максимально зменшити вірогідність виникнення небезпек для кінцевої продукції. Для цього розробляється блок-схема виробництва, в якій відображені всі технологічні процеси і маршрути руху сировини, продукції, відходів таким чином, щоб не відбувалось прямого, чи перехресного забруднення.

За планом ХАССП передбачається процедури контролю ймовірних небезпек у критичних контрольних точках (ККТ) виробництва.

ККТ — етап, на якому контроль можливий і істотний для запобігання або усунення факторів, що загрожують безпеці харчових продуктів або їх зменшення до прийнятного рівня.

ХАССП - визначення критичних контрольних точокКритерій, який визначає прийнятний рівень небезпеки від неприйнятного називають критичною межею що показує максимальний допустимий вміст (концентрацію) забруднюючої речовини у харчовому продукті, який є допустимим для такого продукту.

На основі створеного списку ККТ розробляють план ХАССП у якому передбачають процедури моніторингу технологічних параметрів на предмет перевищення критичних меж встановлених небезпек, попереджувальні і корегувальні дії. У процесі виробництва, моніторингу встановлених і виявлення нових небезпек корегують список ККТ вносячи зміни і доповнення щодо процедур попереджувальних і корегувальних дій. Головний принцип вдосконалення системи ХАССП – кількість ККТ на виробництві має бути необхідною і достатньою для безпеки продукції.

Аналіз існуючих технологій виробництва харчових яєць і м'яса птиці в невеликих і середніх птахівничих підприємствах та вимог щодо їх безпечності показує, що для різних систем утримання птиці при виробництві харчових яєць і м'яса птиці в кліткових батареях та на підлозі є спільні елементи технологій й ймовірні небезпеки забруднення кінцевої продукції, з якими вони повязані.

Рисунок. Зв'язок елементів технологій з імовірними небезпеками для визначення ККТ виробництва харчових яєць та м’яса птиці.

Висновки. Визначено, що є вірогідність прямого та перехресного забруднення шкідливою мікрофлорою. Виявлені критичні контрольні точки безпечності продукції, а саме в системі збирання та сортування яєць; бійня, патрання тушок, охолодження, сортування; зберігання продукції, кормів, сировини та відходів.

Запропонований підхід до аналізу виробництва продукції птахівництва дозволяє уніфікувати знання про  ймовірні небезпечні чинники, методи моніторингу, попереджувальні і корегувальні дії для різних конфігурацій існуючих і нових технологій. Накопичена інформація дасть змогу оперативно розробляти і  корегувати план ХАССП.

Обговорити тему з експертом ЦОП >>>>>

cool Отримати консультацію по вимогам до технологічних процесів згідно програм передумов та принципів системи ХАССП можна у Центрі обслуговування з птахівництва.

Читати попередню статтю:

Впровадження системи ХАССП у птахівництві — веління часу

Рейтинг: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

ЦОП на Viber

Приєднатись до спільноти

Розвиток ринків збуту

В умовах війни в Україні Програма USAID АГРО прагне максимально зберегти та відновити ринкові системи та сприяти максимальній участі мікро-, малих та середніх сільськогосподарських підприємств у забезпеченні продовольчої безпеки на місцевому та національному рівнях.

Спонсорська підтримка

Державна дослідна станція птахівництва НААН отримала комбікорми для генофондної птиці від компанії Кімонікс Інтернешнл Інк. за програмою USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО).

Докладніше ...