Оцінка якості кормів та компонентів

Оцінка якості інкубаційних яєць

Оцінка параметрів та умов вирощування птиці

Оцінка стану здоров’я птиці

Реалізація продукції

Навчання спеціалістів

Володимир Мельник, експерт ЦОП

Прояви канібалізму у птиці в тій чи іншій мірі спостерігаються у більшості птахівницьких господарств. Нерідко це явище приймає на підприємствах значні розміри та призводить до великих економічних збитків. Незважаючи на те, що проблема канібалізму існує давно, і що до цього часу проведено великий обсяг досліджень по з'ясуванню його причин у птиці, і дотепер не завжди вдається вірогідно визначити фактори, що призводять до його проявів, а часто, і до прогресування. Загостренню проблеми в останні роки послужило і створення та використання кросів птиці з продуктивністю, що граничить з її біологічними можливостями. Уже давно помічено: чим вище генетичний потенціал того або іншого кросу, тим більше вимоглива ця птиця до умов вирощування, утримання та годівлі, і тим в більшій мірі вона схильна до канібалізму.
До зовнішніх факторів, що обумовлюють можливості аномальної поведінки птиці, відносять, насамперед, недотримання технологічних нормативів: підвищену щільність посадки птиці, перевищення її кількості в клітках або секціях, зміну ієрархічних угрупувань, що склалися (підсадження нових особин), різкі зміни і відхилення від нормативних параметрів температури і відносної вологості повітря, високі концентрації в повітрі пташника аміаку, вуглекислого газу, пилу, підвищену освітленість і «нестандартний» режим освітлення.
Іншою причиною виникнення канібалізму може бути годівля птиці незбалансованими за поживними речовинами комбікормами, особливо дефіцитними за протеїном та сірковміщуючим амінокислотам ( наприклад метіоніном і цистином), за вітамінами Е і групи В, незбалансованими за калієм, натрієм, хлором, фосфором, цинком. Недостатня увага до годівлі птиці особливо може бути небезпечна негативними наслідками у період її линяння і зміни оперення.
Однієї з причин канібалізму може бути наявність у кормах мікотоксинів, що погіршують засвоєння поживних речовин.
До зовнішніх факторів відносять і наявність у птиці паразитів, таких як воші, кліщі, перо-пухоїди тощо, а також наявність серед певних угрупувань птиці ослаблених, відсталих у розвитку особин або особин, що мають механічні ушкодження з виділенням крові з ушкоджених ділянок тіла.
У дорослому поголів'ї найбільш небезпечним щодо виникнення канібалізму віком вважають вік початку несучості, тому що саме в цей період птиця є найменш стресостійкою, може виявляти агресію до «сусідів» у пошуках «затишного» куточка для знесення яйця.
Канібалізм може бути спровокований поводженням обслуговуючого персоналу (проведення у пташнику «гучних» ремонтних робіт або з використанням електрозварювання в присутності птиці тощо).
До хімічних або внутрішніх факторів, які обумовлюють прояви агресивності і канібалізму, звичайно відносять дисбаланс в організмі електролітів, що може бути наслідком згаданої вище незбалансованості комбікормів за калієм і натрієм. Причина такого стану організму визначається непрямим шляхом. Якщо після введення в раціон птиці кухонної солі (NaCl) або харчової соди канібалізм затихає - значить причиною його був саме цей фактор.
Особини, що стали на шлях канібалізму, припиняють це заняття досить неохоче і, найчастіше, їх варто терміново видаляти зі стада (вибраковувати). Це ж стосується і птиці, на тілі якої є хоча б маленька рана, що кровоточить, або птиці, що з якихось причин втрачає пір'яний покрив або повільно його нарощує порівняно з іншими особинами співтовариства у період вирощування. До внутрішніх факторів можна віднести і генетичну схильність до канібалізму тієї або іншої породи, наприклад бійцівські кури, деякі кроси з білим оперенням.
У присадибних і фермерських господарствах, в умовах екстенсивних способів утримання птиці, канібалізм проявляється значно рідше. Однак, і в цьому випадку, якщо птиці з вологими мішанками дали, наприклад, сире м'ясо, це може служити причиною канібалізму надалі. Причиною можуть бути і перебої в годівлі та напуванні.

Обговорити тему та отримати додаткову інформацію від експерта ЦОП >>>>

Рейтинг: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

ЦОП на Viber

Приєднатись до спільноти

Актуальні теми

Розвиток ринків збуту

В умовах війни в Україні Програма USAID АГРО прагне максимально зберегти та відновити ринкові системи та сприяти максимальній участі мікро-, малих та середніх сільськогосподарських підприємств у забезпеченні продовольчої безпеки на місцевому та національному рівнях.

Спонсорська підтримка

Державна дослідна станція птахівництва НААН отримала комбікорми для генофондної птиці від компанії Кімонікс Інтернешнл Інк. за програмою USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО).

Докладніше ...

Матеріали