
Мельник В.О., канд. с.-г. наук, експерт ЦОП з питань механізації та технологій виробництва продукції птахівництва і переробки відходів.
В усі віки гусей цінили за невибагливість, здатність до відгодівлі на дешевих «підніжних» кормах, широкий спектр отримуваної від них продукції. Ще якихось 100 років тому назад гуси були основним видом м'ясної птиці. Їх вирощували майже в кожному сільському дворі. Але в «бройлерну» еру значення гусівництва істотно зменшилося, і зараз м’ясо гусей використовується, перш за все, як страва святкового столу. Всім відома, хоча на жаль, у зв’язку з дефіцитом відповідної сировини - часто тільки з кулінарної літератури, гуска з яблуками або гусячі шийки, фаршировані гречаною кашею. Однак від гусей отримують не тільки смачне і поживне м’ясо, але і неперевершені за якістю пух та жир, велику жирну печінку (фуа-гру). Широко використовується для виготовлення сувенірних виробів гусяче пір’я, а винахідливі китайці використовують для виготовлення різних поробок навіть шкіру з гусячих лапок та «хутро» гусей (шкіру разом з пухом).
Чи вигідно вирощувати гусей в фермерських господарствах нині? Досвід таких країн, як Китай, Польща та Угорщина, і, навіть, деяких фермерських господарств в Україні показує, що дуже вигідно. Але для цього потрібно правильно організувати процес вирощування та годівлі гусей, виробляти ту продукцію, яка найбільш затребувана ринком.
Ціна на м’ясо гусей як в Україні, так і на міжнародному ринку перевищує ціну на м’ясо всіх інших видів птиці. Зокрема на міжнародному ринку в 2020 р. вона становила 4263 доларів США за 1 т, в той час як на м’ясо бройлерів 1479,7 доларів, індичатину 2403,2 доларів, качатину 3006,4 доларів США.
Найбільш ціниться м’ясо гусей, вирощених на пасовищах та натуральних зернових кормах. Це саме ті корми, які їм можуть запропонувати фермерські господарства. Найбільш відомим гусячим брендом в Європі є так звані «вівсяні» гуси, яких на завершальній стадії відгодівлі певний період годують виключно вівсом. На виробництві таких гусей спеціалізуються Польща та Угорщина. А чому не Україна? Великим попитом користуються різні паштети з м’яса гусей, в’ялені та копчені гуси, як в цілому вигляді, так і окремі їх частини, наприклад грудка та ніжки.
Гусячий жир високо ціниться і використовується як в кулінарії, так і в косметичній промисловості та в народній медицині. На міжнародному ринку його ціна перевищує ціну на вершкове масло.
Ціна гусячої перо-пухової сировини на міжнародному ринку, в залежності від якості та вмісту пуху, становить від 50 до 150 доларів США за 1 кг. Великим попитом користується така сировина і в Україні, хоча ціни й нижчі.
Окрема розмова про фуа-гру. Цей делікатесний продукт отримують шляхом примусової відгодівлі гусей, і рентабельність його виробництва зазвичай перевищує 60%. Так, тривалий час точаться дискусії про заборону процесу примусової відгодівлі в Україні. Але поки вони точаться, чи не варто спробувати?
Експерти ЦОП допоможуть Вам визначити потребу в приміщеннях, підібрати необхідне обладнання, розробити найбільш ефективну технологію виробництва певної продукції гусівництва з урахуванням потреб ринку, скласти раціони годівлі гусей в залежності від особливостей Вашого фермерського господарства, якщо потрібно – проведуть курс-навчання з примусової відгодівлі гусей та нададуть всю необхідну іншу науково-технічну допомогу. То ж проявляйте ініціативу.