
Мельник В.О., експерт ЦОП
Вирощування індиків на м’ясо є однією з найбільш прибуткових видів діяльності для фермерських господарств в Україні. Для цього в багатьох з них є власні зернові, зелені та соковиті корми, пасовища та інші необхідні умови. Для вирощування індиків в теплий період року можна використовувати будь які тваринницькі приміщення, складські та інші будівлі легкого типу, які завжди знайдуться в фермерському господарстві. Ринок м’яса індиків в Україні ненасичений і на ньому немає значної конкуренції з боку господарств промислового типу. Звичайно, для цього можливо прийдеться виконати деяку реконструкцію приміщень, оснастити їх необхідним обладнанням, налагодити правильну годівлю птиці та вирішити низку інших проблем. Однією них буде вибір кросу чи породи індиків для вирощування, адже на ринку є чимала пропозиція.
Всі кроси індиків прийнято ділити на кроси легкого, середнього та важкого типів. В кросах легкого типу маса самок в забійному віці становить 6-8 кг, самців 12-15 кг. Такі кроси більше підійдуть, якщо бита птиця буде реалізовуватися у вигляді цільних патраних тушок. В кросах важкого типу маса самок в забійному віці становить 10-14 кг, самців 20-25 кг. Кроси важкого типу найкраще підійдуть, якщо птицю передбачається реалізовувати у вигляді розділених на частини тушок. Їх недоліком є більші вимоги до умов вирощування та годівлі. Такі кроси розкривають повністю свій потенціал тільки за інтенсивних умов вирощування та годівлі, які часто в фермерському господарстві складно створити. До такого типу можна віднести більшість закордонних кросів індиків.
В кросах середнього типу маса самців становить 15-20 кг, самок 8-10 кг. В залежності від віку забою, їх можна реалізовувати як у вигляді цільних тушок, так і розділеними на частини. Саме до такого типу відноситься крос індиків Харківський селекції Інституту птахівництва Української академії аграрних наук (нині Державна дослідна станція птахівництва). Крос Харківський добре пристосований до кліматичних умов України та місцевої кормової бази, як до інтенсивних, так і до напівінтенсивних та екстенсивних умов вирощування та годівлі. Індики цього кросу гарно фуражирують при випасі і по стерні, пасовищах, згодовуванні їм зелених та соковитих кормів, внаслідок чого можна зекономити значну кількість концентрованих кормів. Позитивні якості індиків кросу Харківський підтвердженні багаторічним досвідом його вирощування багатьма присадибними та фермерськими господарствами Харківської, Донецької та інших областей України. Крос може використовуватися для отримання органічних (organic) та вільно-вигульних (free range) індиків, які ціняться споживачами як екологічно безпечні продукти з підвищеною біологічною цінністю й реалізуються за більш високою ціною. Індиків цього кросу нині розводять в Державній дослідній станції птахівництва. То ж поспішайте замовити індичат цього кросу.