Аналіз кормів для птиці
В даний час на кормовому ринку України можна зустріти різноманітні кормові інгредієнти і готові комбікорми. Однак, незважаючи на різноманітність пропозиції, слід констатувати той факт, що проблема якості кормів на вітчизняному ринку існує. Як підібрати оптимальну схему аналізу кормів та отримати достовірні результати і при цьому заощадити Ваші гроші і час на проведення аналізів знають у сертифікованому відділі оцінки якості та безпечності кормів і продукції птахівництва ДДСП НААН, який входить до складу ЦОП. Відділ оцінки якості та безпечності кормів і продукції птахівництва має оптимальні діагностичні підходи, які дають можливість точно і в короткі терміни контролювати якість кормів і їх інгредієнтів. Дослідження проводяться на сучасному обладнанні і в найкоротші терміни.
Відділ оцінки якості та безпечності кормів і продукції птахівництва має оптимальні діагностичні підходи, які дають можливість точно і в короткі терміни контролювати якість кормів і їх інгредієнтів. Дослідження проводяться на сучасному обладнанні і в найкоротші терміни.
Алгоритм оцінки якості кормів і їх компонентів простий: моніторинг показників поживності і безпеки на предмет відповідності технічним нормативам або вимогам раціону. Розглянемо основні аспекти такого контролю.

Слід нагадати, що останнім часом почастішали випадки фальсифікації кормової сировини високобілкового походження (рибне, м’ясо-кісткове борошно, соєва макуха, кормові дріжджі та ін.), оскільки дані кормові інгредієнти мають високу ціну. Саме вони найчастіше піддаються фальсифікації з метою здешевлення компоненту і отримання прибутку.
Щоб, не стати жертвою придбання фальсифікованого продукту і не отримати збитки від нестачі приростів у тварин і падежу, а також не мати проблем з токсикозом, рекомендуємо оцінювати дані види сировини на показники якості білку.
Якість білку ми оцінюємо комплексно, аналізуючи такі показники: масова частка сирого протеїну (%), масова частка білка по Барнштейну.

Вітаміни - біологічно активні сполуки, які не є джерелом енергії або пластичним матеріалом, але необхідні для нормального перебігу обмінних процесів у організмі птиці.
Повна відсутність вітамінів у годівлі зумовлює авітаміноз з глибокими порушеннями обміну речовин, що призводять до тяжких захворювань та загибелі птиці. При недостатньому забезпеченні птиці вітамінами виникають гіповітамінози, при суттєвій нестачі – авітаміноз, а при надлишку - гіпервітамінози.

Понад 50% готового комбікорму складається із зернових. Дані кормові інгредієнти відрізняються гарною засвоюваністю поживних речовин і забезпечують повноцінну годівлю тварин. Але, як правило, зерно містить в собі прихованого ворога, яким є мікотоксини.


Фосфор займає центральне місце в обміні речовин і енергії в організмі птиці.
Нестача фосфору може викликати зниження апетиту, що негативно впливає на продуктивність птиці. У цьому разі у несучок порушується обмін кальцію з характерними ознаками - потоншення шкаралупи, остеомаляція, остеопороз.
Надлишок фосфору знижує засвоювання кальцію та зумовлює надмірне відкладання його в нирках, гальмує ріст молодняка, погіршує якість шкаралупи яєць.

Кальцій бере участь у процесах утворення кістяка, шкаралупи яєць, згортання крові, активації ферментів, передачі збудження нервової системи та стабілізації проникності клітинних мембран.
Засвоюється кальцій несучками в середньому на 50 - 55%, молодняком птиці на 25 - 30%. При високій інтенсивності несучості засвоювання кальцію підвищується до 70 - 75%. Нестача кальцію негативно впливає на ріст молодняка та продуктивність несучок, при цьому потоншується шкаралупа яєць, можливе виникнення остеопорозу, погіршується запліднюваність яєць та виведення молодняка.
Характерними ознаками дефіциту кальцію у молодняка птиці є слабість кінцівок, розм’якшення дзьоба, збільшення суглобів гомілки, кульгавість. Спостерігається вищипування та поїдання пір’я, а також канібалізм і розкльовування яєць.
При надлишку кальцію суттєво зменшується поїдання комбікорму, знижується перетравність жиру, доступність марганцю, цинку, магнію, порушується обмін фосфору.
Об’єктивним критерієм забезпеченості птиці кальцієм є вміст його у великій гомілковій кістці.
Для поповнення вмісту кальцію в комбікормах для птиці використовуються крейда, черепашки та вапняки.