
Вітаміни - біологічно активні сполуки, які не є джерелом енергії або пластичним матеріалом, але необхідні для нормального перебігу обмінних процесів у організмі птиці.
Повна відсутність вітамінів у годівлі зумовлює авітаміноз з глибокими порушеннями обміну речовин, що призводять до тяжких захворювань та загибелі птиці. При недостатньому забезпеченні птиці вітамінами виникають гіповітамінози, при суттєвій нестачі – авітаміноз, а при надлишку - гіпервітамінози.
У птахівництві найбільш поширені гіповітамінози, які супроводжуються симптомами, характерними для всіх гіповітамінозів: втрата апетиту, порушення нормального росту і розвитку молодняка, зниження природного імунітету, у дорослої птиці - падіння продуктивності та погіршення відтворювальних функцій.
Вітамін А і каротиноїди. Вітамін А впливає на ріст і розвиток птиці, стійкість до захворювань та підтримку нормального стану епітелію слизових оболонок. Він входить до складу ліпідного шару клітинних мембран покривного епітелію. Впливаючи на епітеліальні тканини, він забезпечує нормальну функцію органів зору, шкіри, дихальних шляхів, травного каналу.
Специфічні ознаки гіповітамінозу А у молодняка: запалення кон’юнктиви, відкладення казеозних мас у кон’юнктивному мішку, спостерігається витік серозної рідини з носових відтулин, відкладення у ниркових канальцях, сечоводах сечокислих солей. Виведення молодняка запізнюється, він слабкий з поганою пігментацією пуху, дзьобу і кінцівок.У дорослої птиці спостерігається блідість сережок, кінцівок, погіршення запліднюваності яєць та виведення молодняка, в жовтку яєць зменшується вміст вітаміну А (2 - 4 мкг/г) та каротиноїдів (5 - 8 мкг/г), у печінці до 50 - 100 мкг/г. Має місце загибель ембріонів у перші дні інкубації в результаті порушення розвитку кровоносної системи.
Каротиноїди - це пігменти жовтого та оранжевого кольорів, які містяться в зелених кормах, трав’яному борошні, моркві та інших кормах..
Каротиноїди відіграють важливу роль у запліднюваності яєць, вони також послабляють інтоксикацію яєць ендогенними токсинами в період інкубації, при їх низькій концентрації жовток має бліде забарвлення.
Контроль за повноцінністю А - вітамінної годівлі птиці здійснюється за вмістом вітаміну А в печінці, вітаміну А і каротиноїдів - у жовтку яєць.
Вітамін Е (токоферол) об’єднує ряд сполук, близьких за хімічною будовою, які мають вітамінну активність. Найбільш високу активність має альфа-токоферол з широким діапазоном біологічної дії. Він сприяє кращому засвоюванню каротиноїдів та вітаміну А, що позитивно впливає на відтворювальні функції самців та самок птиці.
Несучки при нестачі вітаміну Е несуть неповноцінні для інкубації яйця. Ембріони з таких яєць гинуть внаслідок закупорки судин жовткової кровоносної системи у курей на 3 - 4 день, у індичок і качок на 5 - 8 день інкубації.
Характерні ознаки: крововиливи на тілі ембріонів, набряки голови, шиї, помутніння кришталику ока. Якщо ембріони вижили в цей критичний період, то їх завмирання може наступити: у зародків курей між 18 - 21 днями інкубації, зародків качок, гусей, індичок між 24 - 28 днями.
Нестача вітаміну Е у птиці проявляється у вигляді кормової енцефаломаляції (ураження мозочка у курчат, особливо у віці 2 - 4 тижні), дегенерації поперечно-полосатої мускулатури кінцівок, м’язового шлунка, серця та інших органів (білом’язова хвороба).
Вітамін В2 (рибофлавін) є складовою частиною ферментів, які беруть участь в окисленні речовин, звільненні енергії, засвоєнні та використанні амінокислот.
Нестача вітаміну В2 у годівлі курей знижує несучість та інкубаційні якості яєць. Індички чутливіше реагують на дефіцит вітаміну В2, крім зниження продуктивності у них з’являються запалення шкіри, дерматити.
Гіповітаміноз В2 у курчат викликає депресію росту, паралічі, атрофію м’язів крил, ніг з характерною ознакою - скрючування пальців “у кулак”.
При інкубації яєць з низьким вмістом вітаміну В2 смертність ембріонів настає на 10-12-й та 19-21-й день. У загиблих ембріонів спостерігається коротконогість, деформація суглобів, викривлення пальців, кучерявість пір’я, переродження печінки.
Молодняк виводиться слабкий з характерним дефектом пір’я (“булавовидний” пух), паралічами шиї, кінцівок. Гіпервітаміноз В2 не проявляється, так як надлишок його виводиться через нирки.
Визначати якість зразків можна за відібраними демонстраційними зразками ще до покупки сировини. Отже якщо ви вчасно і швидко перевірите кожен закуплений вид кормів, у вас не буде приводу для витрат часу в пошуку причин хронічних кормових порушень, які як правило, виражаються в синдромі зниження продуктивності поголів'я. Ви вже заздалегідь виключите надходження неякісних компонентів, які ушкоджують імунітет і здоров'я тварин, виключите можливість покупки фальсифікатів і підробок, матимете прозорий еколого-токсикологічний профіль всієї кормової бази господарства і контролюватимете кожен новий вхідний продукт!
В Центрі обслуговування з птахівництва Державної дослідної станції птахівництва НААН Вам допоможуть оцінити поживність, якість корму і компонентів, нададуть обґрунтовану кваліфіковану консультацію. Чекаємо на Вас!